مبلیدو

وبلاگیدو

13 ژانویه 2020 2084 بازدید
مبلیدو

نحوه لکه بری رویه مبلمان

با توجه به استفاده روزمره از مبلمان در خانه‌ها، امکان کثیف و لک شدن پارچه مبلمان زیاد است. بخصوص خانه‌هایی که بچه کوچک دارند، با این موضوع بیشتر درگیر هستند.
پاک کردن لکه از روی مبلمان باید به نحو درستی انجام گیرد وگرنه نتیجه آن به جای تمیزی، بدتر شدن جای لک خواهد بود.

استاده از پارچه‌های ضد لک
کسانی که احتمال کثیف شدن پارچه مبلمانشان زیاد است، بهتر است که هنگام خرید دقت کنند و حتما از مبلمانی با پارچه‌های ضد لک استفاده کنند. نوع بافت و تکنولوژی این پارچه‌ها به صورتی است که لکه، جذب تار و پود پارچه نشده و به راحتی از روی آن پاک می‌شود.

استفاده از شامپو فرش
شامپو فرش یکی از راه‌های بسیار خوب برای تمیزکردن و لکه بری مبل محسوب می‌شود. بهتر است برای تمیز کردن مبلمان، پس از ترکیب شامپو فرش و آب، صرفا اسفنج را به کف روی سطح آغشته کنید. خیس کردن زیادی اسفنج باعث نفوذ آب به لایه‌های پارچه شده و در استفاده‌های طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد پوسیدگی در پاچه مبلمان شود. بهتر است پس از استفاده از شامپو فرش، پنجره‌ها را باز بگذراید تا پارچه‌های رویه مبل زودتر خشک شوند.

استفاده از بخارشور
بخارشورهای خانگی روش دیگری برای لکه‌بری و شستن مبلمان هستند. رطوبت پایین و بخار با حرارت بالا درون تار و پودر پارچه نفوذ کرده و آن را تمیز می‌کند. همچنین چون در این روش از مواد شیمیایی برای شستشو استفاده نمی‌شود، آسیبی هم به پارچه مبل وارد نمی‌شود.

لکه بری
مبلمان چرمی
برای پاک کردن لکه از روی مبلمان چرمی بسته به نوع لک میتوان از الکل استفاده کرد. لازم است بدانید لکه‌های چربی به راحتی از روی مبلمان چرم پاک خواهند شد، اما لکی مانند جوهر ممکن است کمی شما را به زحمت بیاندازد. برای لکه جوهر، یا لکه‌های سیاه دوده مانند بر روی چرم، سرکه و آب را به میزان مساوی مخلوط کرده و به آن مقدار بسیار اندکی روغن زیتون اضافه کنید. بعد از کشیدن اسنفخ آغشته به این محلول بر روی مبل، از دستمال نخی خشک برای خشک کردن سطح چرم استفاده کنید.

لکه بری 1
لکه خون بر روی پارچه مبل
برای از بین بردن لکه خون از رویه مبل، مقداری نشاسته را با آب مخلوط کرده و خمیر نسبتا غلیظی درست کنید. سپس روی لکه خون را با این مخلوط پوشانده و صبر کنید تا خشک شود. بعد از خشک شدن نشاسته را از روی پارچه بتراشید و با برس محل لکه را تمیز کنید.

لکه نوشایه و آب میوه
برای از بین بردن این لک‌ها، باید مقداری نمک بر روی لکه تازه بریزید و با اسفنج نمدار روی لکه بکشید. بعد از کمرنگ شدن لک، آن را با اسفنج خیس و اندکی صابون بشورید.

لکه چربی
استفاده از محلول نمک و الکل برای از بین بردن لکه‌های چربی بر روی پارچه مبل کاربرد دارند.

لکه جوهر
استفاده از آب و صابون میتواند لکه جوهر را از بین ببرد. همچنین استفاده از پودر لباسشویی بجای صابون نیز میتواند مفید باشد. اگر پارچه مبلمان شما سفید است میتوانید به این ترکیب اندکی آب ژاول یا کلر نیز اضافه کنید. دقت کنید در صورت اضافه کردن کلر یا آب ژاول، بایست حتم با یک اسفنج خیس، ناحیه لک را خوب بشویید تا از پوسیدگی آن جلوگیری شود.

توصیه مهم
حتما برای تمیز کردن لکه، یا شستشوی مبلمان، اول یک گوشه پارچه را تست کنید. ممکن است جنس پارچه جوری باشد که رنگ آن پخش شود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *