مبلیدو

وبلاگیدو

13 ژانویه 2020 2799 بازدید
مبلیدو

قفسه‌ها و شلف‌های دیواری یکی از کاربردی‌ترین وسایل در منزل محسوب می‌شوند. وسیله‌هایی که هم کاربرد تزئینی و زیباسازی محیط دارند و هم فضاهای اضافی و کاربردی ایجاد می‌کنند. در این فضاهای اضافی به راحتی میتوان بسیاری از وسایل را درون آنها چید و نگه داشت. این قفسه‌ها و شلف‌ها می‌توانند قاب عکس‌های زیبای شما، مجسمه‌های دکوری و یا شمع را درون خود جای داده و به لحاظ بصری، زیبایی خانه شما را دو چندان کنند. همچنین از این شلف‌ها به عنوان کتابخانه نیز می‌توان استفاده کرد. ساخت این قفسه‌های چوبی بسیار آسان است و در این قسمت قصد داریم نحوه ساخت این شلف‌ها را آموزش دهیم تا با توجه به نیازتان، شلف دست‌ساز خودتان را بسازید.

شلف 1
وسایل مورد نیاز ساخت شلف دیواری

– چوب
– چسب چوب
– منگنه کوب
– گیره نگهدارنده چوب
– کاغذ سمباده
– قلم موی اسفنجی
– رنگ آکریلیک (در صورت تمایل)
– لاک الکل یا کیلر

چگونه شلف بسازیم؟

قدم اول: لازم است که چوب‌ها را با توجه به نیاز و اندازه دلخواهتان ببرید. میتوانید از قبل اندازه مورد نیازتان را مشخص کنید تا هنگام خرید چوب‌ها، برش مورد نظر بر روی آن داده شود. توجه کنید که اگر قصد ساخت شلف ۶ ضلعی دارید تمامی قطعات باید با زاویه ۳۰ درجه به سمت داخل برش بخورد.

قدم دوم: روی لبه‌های قطعات چسب چوب بمالید. سپس این قطعات را به شکل ۶ ضلعی به هم بچسبانید. به مدت یک ساعت اجازه بدهید که چسب چوب خشک شده و قطعات به هم بچسبند. در این مرحله اگر امکان استفاده از گیره‌های نگهدارنده چوب را داشته باشید، بهتر است با استفاده از گیره‌ها، محل‌های اتصال چوب‌ها را تحت فشار قرار دهید تا بهتر به هم بچسبند. اینکار باعث استحکام بیشتر کار می‌شود.

قدم سوم: نواحی اتصال چوبها را با استفاده از منگنه کوب به هم منگنه کنید و سپس اجازه دهید تا چسب چوب کاملا خشک شود. یک روز زمان برای این مرحله کافیست.

شلف 2
قدم چهارم: لبه‌های کار را سمباده بکشید که اگر ناصافی وجود دارد، از بین برود. دقت کنید ظرافت و تمیزی کار در شکل نهایی آن بسیار مهم است. پس این مرحله را سرسری رد نکنید و حسابی شلف را سمباده بکشید تا صاف و شکیل شود.

مرحله پنجم: در این مرحله می‌توانید شلف را به سلیقه خودتان رنگ کنید، یا از همان رنگ طبیعی چوب استفاده کنید. اگر کار را رنگ کردید، اجازه بدهید سطح کار خشک شود سپس بر روی آن کیلر بزنید. در صورتیکه از رنگ طبیعی چوب استفاده میکنید حتما برای براقی و شفافیت کار، از لاک الکل یا کیلر بر روی هر دو سطح درونی و بیرونی استفاده کنید.

شلف 3
حالا می‌توانید شلف را بسته به نیاز به دیوار خانه آویزان کنید و وسایل مورد نظر را داخل آن بچینید.

ترکیب چیدمان شلف‌ها کاملا به نظر و سلیقه شما ربط دارد. برای ایجاد جذابیت بیشتر می‌توانید برخی از شلف‌ها را به رنگ تیره، و برخی دیگر را به رنگ روشن کنید.  توصیه می‌کنیم قبل از سوراخ کردن دیوار و آویزان کردن شلف‌ها، طرح مورد نظرتان را بر روی کاغذ بکشید و سپس دیوارها را سوراخ کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *